Blog - Nazwa domeny internetowej

Wybór nazwy domeny dla strony www

Czy nazwa domeny jest aż tak ważna?

W tym artykule zajmiemy się kompleksowym opisem tego jak powinniśmy postępować przy wyborze nazwy domeny dla strony internetowej. Każda firma, która chce zaistnieć w globalnej sieci i nie tylko, prędzej czy później powinna posiadać swoją stronę internetową. Nie chodzi oczywiście o tzw. fanpage na portalu społecznościowym Facebook, a o prawdziwą stronę sieci web wspierającą budowę marki. W toku prac nad stroną internetową ważnym aspektem jest zakup domeny internetowej, a więc adresu za pomocą którego potencjalni klienci będą mogli nas znaleźć w sieci.

W obecnym czasie nazwa domeny nie jest aż tak znacząca jak jeszcze 10 lat temu. Obecnie potencjalni klienci i użytkownicy strony znajdują nas przede wszystkim w wyszukiwarkach internetowych takich jak Google. To czy klient znajdzie nas w sieci zależy głównie od reklamy, pozycjonowania, bądź obydwu tych działań prowadzonych jednocześnie. W sieci natomiast wciąż możemy natknąć się na oferty sprzedaży zarejestrowanych już domen, w cenach mierzonych w tysiącach, a nawet setkach tysięcy złotych.

Czy warto jest odkupywać od kogoś dobrą nazwę domeny? Z uwagi na ogromną możliwą liczbę kombinacji słów, z reguły nie warto jest kupować takich domen, tym bardziej z uwagi na siłę działań reklamowych i pozycjonowania, o których już wspomnieliśmy.  Odkupienie zarejestrowanej już przez kogoś domeny ma w pewnych przypadkach swoje uzasadnienie, o którym dowiesz się w dalszej części tego artykułu. Zakup „dobrej nazwy” za tysiące złotych z reguły nigdy nie będzie opłacalny finansowo.

Blog - Wybór nazwy domeny

Blog – Wybór nazwy domeny

Dla kogo nazwa domeny jest ważna?

Nazwa domeny jest ważna przede wszystkim dla dużych firm o zasięgu ogólnokrajowym lub międzynarodowym. Dla przykładu sieć telefonii komórkowej Play nie posiadała domeny play.pl na początku swojej działalności. Domena ta została odkupiona od poprzedniego właściciela po długim czasie działania firmy. Zapewne dla Play, a więc firmy o zasięgu ogólnopolskim, mającej miliony klientów posiadanie takiej nazwy domeny jest ważne, chociażby ze względu na prestiż i sam wizerunek firmy w internecie. Zakup był także ważny dlatego, iż głównym targetem firmy jest bliżej nieokreślony klient detaliczny. W zasadzie każdy Polak jest ich potencjalnym klientem. Klienci Play z pewnością nie raz szukali strony operatora wpisując w przeglądarce internetowej adres play.pl, zanim jeszcze został on odkupiony.

Wspomniany przypadek jest właśnie dobrym przykładem tego, że w sporadycznych przypadkach odkupienie zarejestrowanej już nazwy domeny internetowej może mieć swoje uzasadnienie.

Blog - Jak wybrać nazwę domeny internetowej

Blog – Jak wybrać nazwę domeny internetowej

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nazwy domeny?

Jeśli odkupujemy już zarejestrowaną domenę powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwag na to,  by nie przepłacać. Jeśli natomiast przedmiotem naszego zakupu jest nowa, jeszcze nie zarejestrowana domena powinniśmy zwrócić uwagę na wiele elementów związanych z naszą firmą i biznesem, który prowadzimy. Poniżej zostały przedstawione najważniejsze aspekty brane pod uwagę przy zakupie domeny internetowej.

 Blog - Na co zwrócić uwagę wybierając domenę internetową


Blog – Na co zwrócić uwagę wybierając domenę internetową

Długość nazwy domeny

Wybierając nazwę domeny powinniśmy pamiętać, by jej nazwa nie była zbyt długa i zbyt skomplikowana. Jeśli nazwa, którą rejestrujemy ma kilkadziesiąt znaków możemy zarejestrować ją z użyciem znaków myślnika (np dluga-nazwa-domeny.pl). W ten sposób ułatwiamy potencjalnemu użytkownikowi strony samo odczytanie nazwy.

 

Polskie znaki w nazwie domeny

Czy rejestracja domeny z polskimi znakami to dobry wybór? Klient zagraniczny może mieć duży problem ze znalezieniem nas w sieci. Domeny z polskimi znakami przeznaczone są dla odbiorców krajowych. Taka domena może stanowić uzupełnienie bazy domen naszej firmy. Nie jest jednak zalecane, by była to domena podstawowa, na której funkcjonuje strona www. Możemy ją traktować raczej jako dodatek, by np nikt inny nie zarezerwował np polsko-brzmiącej nazwy naszej firmy. Domeny z polskimi znakami nie są łatwe w pozycjonowaniu.

 

Którą domenę wybrać pl, com, a może eu?

Można uznać, że boom na nazwy domen eu. już się skończył. Firmy rejestrowały je z reguły dlatego, by nikt inny nie „podkradł” im  atrakcyjnej nazwy. Niewiele jednak dużych, poważnych firm używa tej domeny jako domeny doecelowej. W większości domeny te w przypadku polskich firm kierują na strony docelowe w domenach com i pl. Zasada wyboru jest tutaj prosta. Podstawową domeną w przypadku firm działających na terenie Polski powinna być domena pl. Domeny pl dobrze się pozycjonują. Istnieje także świadomość wśród użytkowników polskiego internetu, że jest to podstawowa końcówka nazw używana przez firmy krajowe.

Jeśli natomiast firma ma duży potencjał rozwoju, dobrze byłoby zarejestrować także domenę com jako domenę dodatkową. Największy problem polega jednak na tym, iż ogromna liczba domen z końcówką com została już zarejestrowana i ciężko znaleźć tutaj dobrą nazwę.

 

Zapamiętywalność i rozpoznawalność

Co ciekawe ten punkt podajemy jako jeden z ostatnich. Jak wcześniej wspomniałem w obecnym czasie internauci trafiają na strony www poprzez reklamy lub pozycjonowanie. Zapamiętywalność i rozpoznawalność jest ważna, jeśli chcemy by użytkownik powracał na stronę. Nazwa domeny nie powinna być zbyt skomplikowana.

Jeśli domena jest rejestrowana przez firmę, dobrze jest pomyśleć, by była zgodna z nazwą firmy. W świecie zdominowanym przez marki nie jest to jednak zasadą. Tak też jest w przypadku naszej firmy (BestRecord.pl)

 

Ile powinna kosztować rejestracja domeny?

Ceny rejestracji nowych domen internetowych wahają się od 10 do 20zł. Są także firmy, które dodają taką domenę gratis do usługi hostingowej. Jeśli chcemy mieć elastyczność w wyborze hostingu, dobrze jest nie łączyć zakupu domeny z zakupem hostingu. W przypadku chęci zmiany dostawcy hostingu dla naszej strony www możemy trafić na skomplikowany proces utrudniający zmianę providera domen. Może on polegać np na wypełnianiu druków, by zniechęcić nas do zmiany.

Ceny za przedłużenie domeny są zazwyczaj większe. Tutaj też nie warto przepłacać. Cena w okolicy 50-70zł rocznie jest ceną optymalną. Jeśli provider domen życzy sobie za przedłużenie nazwy domeny więcej, powinniśmy zmienić dostawcę.

Jeśli tworzysz stronę internetową we współpracy z BestRecord.pl, domenę z końcówką pl otrzymasz od nas bezpłatnie w pierwszym roku współpracy. Otrzymasz także specjalny kod umożliwiający Ci zmianę providera w dowolnym momencie.

 

Ten i podobne artykuły zamieszczamy na naszym blogu: Blog BestRecord.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: