Sprawdzanie szybkości witryny – Google PageSpeed

Jak sprawdzić szybkości działania strony www?

Google określając pozycje linków prowadzących do strony bierze pod uwagę wiele szczegółów. Ważnymi z tych szczegółów jest szybkość działania strony i jej optymalizacja. Oczywiście szybkość danej witryny jest zazwyczaj mocno powiązana z jej optymalizacją. By sprawdzić jak szybko wg. Google odczytywana jest strona z danego adresu należy wejść na Stronę Google PageSpeed Insights i wprowadzić wybrany adres www. Google w ciągu kilkunastu sekund określi szybkość strony i stopień jej optymalizacji strony.

Blog - Jak sprawdzić szybkość i optymalizację strony. Google PageSpeed Insights

Blog – Jak sprawdzić szybkość i optymalizację strony. Google PageSpeed Insights

Jak odczytywać wyniki testu PageSPeed?

Wyniki testów prezentowane są w dwóch podziałach: Dla komputerów typu desktop oraz dla urządzeń mobilnych. Zarówno dla jednych i dla drugich prezentowane są wyniki szybkości i optymalizacji strony. Na podstawie prezentowanych liczb Google informuje nas, że wyniki powyżej 80% są wynikami dobrymi, wyniki pomiędzy 60%, a 79% wynikami przeciętnymi, które warto poprawić. Strony, posiadające wyniki poniżej 60% nadają się do gruntownej poprawy.

Blog - Sprawdzanie szybkości strony Google PageSpeed Insights

Blog – Sprawdzanie szybkości strony Google PageSpeed Insights

Które strony mają najlepszą szybkość?

Jeśli chcemy, by wszystkie testy wypadły pomyślnie, najlepiej by nasza strona była napisana w technologi AMP. Nie ma jednak przeszkód, by strona oparta na skrypcie WordPress także osiągała wyniki powyżej 90%. Google przeprowadzając test prędkości i optymalizacji strony zwraca uwagę na takie elementy jak przerośnięte arkusze CSS,  kod JS blokujący renderowanie, optymalizacja obrazów, wykorzystanie pamięci podręcznej przeglądarki. Warto, by te elementy strony były dobrze dopracowane. Po przeprowadzeniu testu Google PageSpeed możemy wykonać kolejny test po 30 sekundach. Możemy więc sprawdzać na bieżąco, jak zmiany na stronie www wpływają na jej optymalizację i szybkość.

 

Jak przyspieszyć działanie strony i polepszyć jej optymalizację SEO?

Jest na to oczywiście wiele sposobów, pytanie co zrobić, by polepszyć szybkość i optymalizację w odniesieniu do narzędzia PageSpeed Insights. W tym wypadku najlepiej skorzystać ze wskazówek, załączonych pod testem. Wśród działań wyróżnionych, które możemy sprawdzić w narzędziu najważniejsze wydają się być następujące:

  • Wyeliminuj blokujący renderowanie kod JavaScript i CSS z części strony widocznej na ekranie
  • Zoptymalizuj obrazy
  • Wykorzystaj pamięć podręczną przeglądarki
  • Skróć czas odpowiedzi serwera
  • Zmniejsz CSS
  • Zmniejsz JavaScript
  • Nadaj priorytet widocznej treści
  • Unikaj przekierowań stron docelowych
  • Zmniejsz HTML
  • Włącz kompresję

Dodatkowo pod testem mamy możliwość pobrania już zoptymalizowanego przez Google kodu JavaScript i arkuszy css. Warto z nich skorzystać.

Ten i podobne porady SEO znajdziesz na naszym blogu : Blog.BestRecord.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: