Pozycjonowanie FAQ

Pozycjonowanie stron internetowych

BestRecord.pl zajmuje się profesjonalnym pozycjonowaniem witryn internetowych. W skład naszej oferty wchodzą zarówno działania związane z optymalizacją samej witryny, jak i działania promujące strony www. Oferujemy m.in:

  • Profesjonalny audyt SEO strony www,
  • Całościową opiekę nad pozycją strony w wyszukiwarkach
  • Działania promujące stronę www w innych witrynach

Naszą ofertę dotyczącą pozycjonowania stron web możesz sprawdzić w dziale Oferta. Poniżej odpowiedzi na wiele pytań, które zazwyczaj pojawiają się, gdy chcemy zacząć pozycjonować swoje strony.

 

Czym jest pozycjonowanie stron internetowych?

Pozycjonowanie stron to szereg działań, których celem jest polepszenie pozycji i widoczności danej strony web w wyszukiwarkach internetowych, a co za tym idzie – zwiększenie liczby wizyt na stronie www. W skład pozycjonowania wchodzą zarówno działania związane z optymalizacją samej witryny (on-site) jak i  działania podejmowane podejmowane poza pozycjonowaną witryną (off-site). Do działań on-site podejmowanych na stronie zalicza się głównie optymalizacja kodu programistycznego strony oraz optymalizacja treści witryny, by była dobrze indeksowana przez wyszukiwarki. Mogą być one podjęte zarówno przez klienta, jak i przez profesjonalną firmę zajmującą się tzw. optymalizacją SEO. Działania off-site zazwyczaj są nabywane. Zajmują się nimi profesjonalne firmy pozycjonujące witryny – takie jak nasza. Same działania off-site polegają przede wszystkim na stworzeniu bazy odsyłającej do strony klienta, a więc dobrego linkowania witryny z zewnątrz. Mówimy tutaj zarówno o linkowaniu z katalogów stron, portali branżowych, jak i innych witryn mających wysoką pozycję w wyszukiwarkach. Efektem pozycjonowania off-site powinno być nie tylko stworzenie potężnej bazy linkującej do strony, ale także przy okazji wygenerowanie na stronie naturalnego ruchu, który jest pozytywnym ubocznym skutkiem pozycjonowania strony.

 

Dlaczego pozycjonowanie strony jest takie ważne?

W dzisiejszych czasach klienta pozyskuje się m.in. przez internet. Są także firmy, które całą swoją działalność opierają na aktywności internetowej. W przypadku tych firm dobre pozycjonowanie nie jest opcją, a koniecznością. Strona internetowa każdej firmy to w dzisiejszych czasach istotna część wizerunku. Warto się na niej skupić i odpowiednio o nią zadbać.

 

Czy pozycjonowanie jest alternatywą dla reklamy?

Pozycjonowanie należy traktować raczej jako uzupełnienie dla reklamy, a nie jej alternatywę. Wszystko zależy oczywiście od branży, w której działasz. Reklama np ta internetowa może przynieść korzyści bardzo szybko. Jeśli jednak kampania reklamowa się zakończy, ruch na stronie drastycznie się zmniejszy. Efekty pozycjonowania nie trwają w nieskończoność. Mogą utrzymywać się natomiast bardzo długo. Niektóre typy stron np fora tematyczne nie potrzebują reklamy. Najważniejsza w ich wypadku jest przyrastająca unikalna treść oraz odpowiednie działania pozycjonujące.

 

Ile trwa pozycjonowanie SEO witryny internetowej? 

Pozycjonowanie strony internetowej to długotrwały proces. Pierwsze efekty w postaci zwiększonego ruchu na stronie mogą być widoczne już po pierwszym miesiącu dobrego pozycjonowania. Cały proces uzyskiwania dobrej pozycji w Google i innych wyszukiwarkach to czas rzędu 3-6 miesięcy. Wszystko zależy od tego, jakie efekty Cię satysfakcjonują.

 

Czy pozycjonowanie jest legalne?

Pozycjonowanie stron jest jak najbardziej legalne. Należy jednak zaznaczyć, że wyszukiwarki a w szczególności Google posiadają algorytmy rozpoznające działania off-site pozycjonujące strony. Działania powinny być skupiane na naturalnym promowaniu strony w internecie. Czasy tzw presell pages już dawno się skończyły. W dzisiejszych czasach uzyskiwanie dobrej pozycji za pomocą działań off-site polega na publikowaniu prawdziwych treści i naturalnych linków, które nie zaszkodzą witrynie.

 

Jak długo utrzymują się efekty pozycjonowania strony?

Pozycjonowanie może być efektem długotrwałym. Wszystko zależy od tego, jakie działania zostały podjęte. Efekty dobrego pozycjonowania są bardziej trwałe i mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy, nawet jeśli strona nie jest już pozycjonowana. Jeśli zostały podjęte odpowiednie działania on-site i off-site, efekty tych pierwszych pozostaną. Jeśli chodzi o działania off-site należy pamiętać, by firma zajmująca się pozycjonowaniem nie podejmowała działań mających na celu usuwanie linków odsyłających do witryny.

 

Czy pozycjonowanie może zaszkodzić witrynie?

Te nieumiejętne tak. Jeśli firma, którą wybrałeś nie posiada odpowiedniego zaplecza w postaci dobrej jakości serwisów internetowych, ich pozycjonowanie może zaszkodzić. Szkodzą np tzw. piramidy linkowe, nieumiejętnie prowadzone strony presell pages, nadmierne linkowanie witryny. Część tych działań jest na szczęście odwracalna. Dobrze zoptymalizowana witryna może zrzec się niechcianych linków, które do niej prowadzą.

 

Czy możliwe jest zagwarantowanie pierwszych pozycji w Google?

Nie jest to niestety możliwe. Wyobraźmy sobie sytuację, w której dwie konkurencyjne firmy pozycjonujące zagwarantowały pierwszą pozycję swoim klientom, którzy także są konkurentami. Nie jest więc możliwe, by dwie witryny miały pierwszą pozycję ex-equo. Ktoś musi zająć drugie i kolejne miejsca.

Witryna może oczywiście osiągać wysoką pozycję w Google w danej grupie wyszukiwanych fraz kluczowych. Jest także wysoce prawdopodobne, że osiąga pierwszą pozycję po wprowadzeniu jej nazwy w Google. Najważniejsze nie jest to, by witryna osiągała pierwsze miejsca w danej grupie fraz wyszukiwania. Jeśli najważniejszym celem jest zwiększenie ruchu na danej witrynie, prostszym sposobem by to osiągnąć jest utrzymywanie wysokich, choć niekoniecznie pierwszych pozycji w Google dla popularnych fraz słownych, przy jednoczesnym wzmocnieniu ruchu pochodzącego z wyszukań mniej popularnych fraz kluczowych. Zapewne właśnie w ten sposób odwiedziłeś stronę naszej firmy.

 

Czy strona będzie widoczna w Google bez pozycjonowania?

Tak, będzie. Jeśli strona jest nowa i nie posiada jeszcze zbyt wiele treści, będzie widoczna w wyszukiwarkach na dalszych pozycjach. W zależności od branży, w której firma działa, można spodziewać się od kilku do kilkudziesięciu odwiedzin miesięcznie. Ważne jest, by dodać stronę do Google poprzez Narzędzia dla Webmasterów (Google webmaster tools). Google także promuje witryny korzystające z innych swoich usług. Zasadne będzie tutaj dodanie strony do usług analiz Google (Google Analytics). Usługa analiz pokazuje wiele informacji dotyczącej strony www począwszy od analizy ruchu, a kończąc na preferencjach odwiedzających witrynę. Co ciekawe obie te usługi oferowane przez Google można połączyć, by widzieć je w jednym serwisie – w tym wypadku w Google Analytics.

 

Czy mogę sam wypozycjonować swoją stronę?

Oczywiście, że tak. Pamiętaj jednak, że do dobrego pozycjonowania potrzebna jest odpowiednia wiedza oraz infrastruktura pozycjonująca, a więc tzw. zaplecza SEO. Jeśli jesteś jednak zainteresowany pozyskaniem nowej wiedzy z zakresu pozycjonowania, szczególnie polecamy czytanie bloga na naszej stronie, który poświęcony jest właśnie tej tematyce. Jeśli jednak oczekujesz profesjonalnego wsparcia i szybszych efektów, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą pozycjonowania.